2016-11-11 18:55
„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.” Józef Piłsudski.
Historia Polski jest historią niezwykle burzliwą, szczególnie od kiedy nasz kraj został podzielony i zniknął z map Starego Kontynentu. Pamiętamy o Polakach, których działania zarówno na międzynarodowych salonach, jak i z bronią w ręku, wpłynęły na to, że 98 lat temu Polska odzyskała niepodległość i po 123 długich latach zaborów znów stała się częścią Europy. Udało się to ostatecznie po podpisaniu traktatu wersalskiego w roku 1919, a możliwe było dzięki staraniom takich osób jak Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Wśród niezłomnego polskiego narodu nigdy nie zginął duch patriotyzmu i chęci walki o odzyskanie niepodległej Ojczyzny.
Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który właśnie w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a 11 listopada 1918 roku wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. Dzień później Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia koalicyjnego rządu, w skład którego mieli wejść przedstawiciele polskich stronnictw politycznych. Polska odzyskiwała niepodległość, ale był to dopiero początek walki o jej granice.
- Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości, powinno się przekreślić wielkim krzyżem starem porachunki. (...) A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu – mówił w tych dniach Józef Piłsudski.
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała więc niepodległość. W Legionach Marszałka Piłsudskiego walczyli żołnierze, których los związał z naszym Klubem. Pamiętajmy o Nich, pamiętajmy o Wszystkich, którzy przelali swą krew za Polskę o sobie stanowiącą. I pamiętajmy słowa, że Ojczyzna to nasz wielki, wspólny obowiązek.
Turniej umiejętności indywidualnych: piłkarze
Liczba zawodników: 4 310
Liczba lokalizacji: 102
Liczba drużyn: 322